"Aglomeracyjna rewolucja w komunikacji" - co zmieni na Psim Polu i w Gminie Długołęka? [RELACJA]
Miasto Wrocław zapowiada całkowitą rewolucję w komunikacji do podwrocławskich gmin i miejscowości. Program obejmie linie obsługujące kursy na Psie Pole i dalej do miejscowości Gminy Długołęka. Jakie zmiany nas czekają i kiedy możemy się ich spodziewać?
Niektóre zmiany weszły w życie już w tym tygodniu, kolejne planowane na początku 2025 roku
Docelowo projekt zakłada wiele udogodnień dla pasażerów.
- Kursy zostaną zagęszczone i pojawią się dodatkowe połączenia weekendowe.
- Dzięki współpracy między gminami w aglomeracji pojawi się 70 fabrycznie nowych autobusów. Takie pojazdy pojawią się również na liniach w naszym regionie.
- We flocie pojawią się autobusy elektryczne. Wszystkie pozostałe autobusy będą spełniały najwyższe normy emisji spalin, tj co najmniej Euro 6D.
- Wszystkie pojazdy mają być klimatyzowane i niskopodłogowe, wyposażone również m.in. w WiFi, USB, a także – co szczególnie ważne – w defibrylator AED.
- Wszystkie autobusy będą przystosowane do równoczesnego przejazdu 2 osób na wózkach inwalidzkich. Będą też mieć szereg udogodnień dla pasażerów o ograniczonej mobilności oraz z niepełnosprawnościami sensorycznymi.
- Całość zadania to koszt około 700 mln złotych brutto.
- Wprowadzenie systemu Urbancard oraz pojawienie się nowoczesnych kasowników w pojazdach, gdzie będziemy mogli kupić bilet.
- Plan jest taki, by integracja aglomeracyjna obejmowała w przyszłości nie tylko transport autobusowy, ale także kolejowy.
Już teraz zmiany w komunikacji weekendowej do miejscowości Gminy Długołęka.
- linia 911 i 921 – zmiana obsługi Oleśniczki i Brzeziej Łąki (uruchomienie 20 nowych kursów w sobotę i 19 nowych kursów w niedzielę na linii 921)
- linia 914 i 924 – zmiana obsługi miejscowości Domaszczyn i Kamień, obsługa Bykowa, Borowej i Stępnia (uruchomienie 20 nowych kursów w sobotę i 16 nowych kursów w niedzielę na linii 924 oraz 3 nowe kursy na linii 914)
- linia 931 – zwiększenie liczby kursów do Kiełczówka (dotychczas co drugi kurs, po zmianie każdy kurs)
Karta Seniora Aglomeracji Wrocławskiej
Dzięki współpracy między gminami rusza Karta Seniora Aglomeracji Wrocławskiej, która zapewni osobom 60+ mieszkającym w gminach aglomeracji możliwość korzystania z przygotowanych promocyjnych ofert, takich jak:
- darmowe lub zniżkowe wejścia na wydarzenia kulturalne, edukacyjne (organizowane przez teatry, kina, muzea, domy kultury, centra inicjatyw twórczych, stowarzyszenia, fundacje)
- zniżki na zajęcia sportowe i rekreacyjne, rajdy terenowe i wycieczki
- rabaty na usługi prozdrowotne, konsultacje i porady ze specjalistami i lekarzami
- zniżki na wybrane produkty i usługi w sklepach, w salonach kosmetycznych
Wszytko super,ale mogliby skomunikować także połączenia, żeby z Placu Gondka były możliwie dojazdy do Kiełczowa, syn wracając z Długołęki i 14 37 musi czekać ok 40 minut na autobus do Kiełczówka
OdpowiedzUsuńDorota z Kiełczówka