Ogrody Pamięci na Cmentarzu Kiełczowskim? Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów zaprasza do działania! [INFORMACJE, ZDJĘCIA]
Lasy czy ogrody pamięci można określić jako "żywe cmentarze" ulokowane w bliskości przyrody. Kwatery powstają wśród drzew, na których pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach. Wprowadzenie takiej formuły na naszej kiełczowskiej nekropolii zaproponowało stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów.
Przy okazji Dnia Zadusznego powrócił temat zagospodarowania przestrzennego Cmentarza Kiełczowskiego
Przy tej okazji do tematu wróciło również stowarzyszenie "Zmieniaj Zakrzów". W przeszłości jego członkowie wnioskowali za zwiększeniem zielonego obszaru w tym miejscu, lecz te prośby nie zostały pozytywnie rozpatrzone. 4 listopada na Facebooku podjęli kolejną próbę zwrócenia uwagi mieszkańców na ten aspekt i zaproponowali rozwiązanie znane w innych krajach i powoli pojawiające się również w Polsce.
"Pozostając w temacie cmentarnym, chcielibyśmy wrócić do informacji o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu zagospodarowania przestrzennego dot. rozbudowy cmentarza przy ulicy Kiełczowskiej. (...) Wobec sukcesywnego wprowadzania (...) nowych inwestycji mieszkaniowych kurczy się powierzchnia niezagospodarowanych terenów zielonych i zaczyna brakować większych skupisk drzew. (...) A gdyby tak jakąś część terenu cmentarnego zarezerwować na tzw. las pamięci lub ogród pamięci? Takie formuły pojawiają się od jakiegoś czasu w innych miastach. Są to wydzielone kwatery wśród drzew/krzewów, na których pochówki odbywają się w biodegradowalnych urnach, bez tablic i nagrobków. To estetyczne, wpisane w naturę miejsca, które sprzyjają zadumie i kontemplacji. Tyle że trzeba je wcześniej do takich celów przygotować. W przypadku Cmentarza Kiełczowskiego mamy do czynienia z obszarem, który mógłby zawierać tej zieleni (również wysokiej) więcej."
Sprawą zainteresowało się Radio Wrocław
Pod postem ruszyła dyskusja mieszkańców. Temat pojawił się również w naszej lokalnej rozgłośni radiowej. W rozmowie z Radiem Wrocław udział wzięła Monika Glińska ze "Zmieniaj Zakrzów" oraz architektka krajobrazu Ewa Domańska, która zdecydowanie poparła ideę leśnych cmentarzy.
Do 28.11.2023 można jeszcze wnioskować o zmiany w projekcie zagospodarowania przestrzennego
Jak zachęca stowarzyszenie, do powyżej podanego terminu każdy mieszkaniec może złożyć swoje propozycje zmian. "Jeśli podoba się Wam koncept lasów/ogrodów pamięci, prosimy o złożenie wniosku bezpośrednio do Wydziału Planowania UMW lub o kontakt z nami na maila zmieniajzakrzow@gmail.com." Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do działania!
Temat "żywych cmentarzy" w muzyce - dlaczego istnienie takich miejsc może być niesamowicie ważne?
Na koniec chcemy przedstawić Wam nieco inny aspekt niż ekologiczny, który przemawia nad tworzeniem takich miejsc. Być może nawet jeśli kogoś z Was nie przekonuje tego typu forma, warto dać szansę skorzystać z niej innym. Przedstawiamy Wam utwór "status niedostępny" Magdy Beredy. Jak napisała Artystka - "Teledysk opowiada o tym, że śmierć jest nieodzownym elementem życia człowieka i w którymś momencie każdemu z nas przyjdzie się z nią zmierzyć. Dla najbliższych są to chwile trudne, a samo pożegnanie jest niezwykle bolesne. Jak zatem poradzić sobie ze stratą? Coraz bardziej popularne stają się tak zwane „żywe cmentarze”. To alternatywa dla powszechnie znanego pogrzebu. Człowiek po śmierci, może zostać drzewem i niejako być wśród nas - „żyć, pić i oddychać”. Być może to metaforyczne porównanie dla niejednej osoby stałoby się rodzajem terapii i sposobem na poradzenie sobie w tej trudnej sytuacji?" Zapraszamy do posłuchania i obejrzenia wideo.
Fragmenty cytowane: Zmieniaj Zakrzów (fb.com/ZmieniajZakrzow) • Radio Wrocław (radiowroclaw.pl) • Magda Bereda (youtube.com/@magdabereda)
Zdjęcia na okładce: Michał Nawirski (Moje Psie Pole) - Cmentarz Kiełczowski • Architektura i Biznes (architekturaibiznes.pl) - tablica "Las Pamięci"
A może połączyć ta idee z pomnikiem dzieci martwo urodzonych ? Brakuje takich miejsc
OdpowiedzUsuń